Dzieciaki ratują zwierzaki, czyli adopcje wirtualne.
Na etapie nauczania wczesnoszkolnego (klasy 0-3 i grupy przedszkolne) będziemy prowadzić programy adopcji wirtualnej wraz z wizytami na naszym Folwarku. Program uczyć będzie mądrej i odpowiedzialnej opieki w duchu edukacji empatycznej. Dzieci podczas 5-6 miesięcy w kolejnych modułach dydaktycznych poznają fizjologię zwierząt, poznają ich zwyczaje i potrzeby emocjonalne, organizują codzienną pomoc dla wybranych zwierzaków.
Alternatywą projektu jest wycieczka jednorazowa na Folwark Zwierzęcy pt. Szczęśliwe historie.
Program w duchu wychowania empatycznego ma na celu kształtowanie wiedzy, umiejętności i właściwych postaw, związanych z opieką nad zwierzętami, przygotowanie do sprawowania jej mądrze i odpowiedzialnie.
Opracowaliśmy kompleksowy cykl zajęć, których poruszajmy każdy aspekt życia zwierzęcia i opieki nad nim. Dzieci dowiedzą się, co jedzą konie, gdzie mieszkają, ile ruchu potrzebują, na co chorują i z czym to się wiąże oraz jak spędzają emeryturę, z kim czują się najlepiej, czego się boją i dlaczego miewają zły humor. Nie omijamy trudnych tematów, jak cierpienie, choroba i śmierć, ale poruszamy je w sposób delikatny i nieinwazyjny.
Projekt składa się z 6 modułów, przygotowanych przez doświadczonych nauczycieli, weterynarzy i działaczy Fundacji, przy realizacji projektu dostarczamy niezbędne materiały i współpracujemy poprzez konsultacje i merytoryczne wsparcie.
W skład każdego modułu wchodzą 3 scenariusze, omawiające kolejne aspekty życia zwierzęcia, do realizacji przez nauczycieli na terenie placówki.
Zgodność z obszarami Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego:
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych;
- Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci;
- Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia;
- Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych;
- Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem;
- Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne;
- Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Placówka podpisuje umowę adopcyjną na okres 5 lub 6 miesięcy, w której deklaruje gotowość do zbiórki pieniężnej i/lub rzeczowej raz w miesiącu, wg szczegółów umowy. Na zakończenie projektu dzieci będą miały możliwość odwiedzin u swojego pupila w folwarku oraz podjęcia kolejnej adopcji w przyszłym roku szkolnym; we wcześniej ustalonych przypadkach możliwa jest wizyta u adoptowanego konia także w trakcie realizacji projektu.