kampanie@centaurus.org.pl
+48 533 225 153
STERYLIZUJ

MINI CENTAURUS

Jesteśmy odpowiedzialni, czyli Mini-Centaurus
Projekt opiera się na zasadzie wirtualnej adopcji jednego ze zwierząt z Folwarku Zwierzęcego w Szczedrzykowicach. Grupa (np. klasa) pod opieką wykładowców Wyższej Szkoły Bankowej i działaczy Fundacji Centaurus organizuje się formalnie w Mini-Fundację i w ciągu 5-6 miesięcy realizuje plan pomocowy dla wybranego zwierzaka. Dzięki temu uczniowie poznają w praktyce mechanizmy działania organizacji pozarządowych, uczą się współdziałania i odpowiedzialności, kompetencji organizacyjnych i kreatywności, realizując jednocześnie cel konkretny i mierzalny. Wychowanie obywatelskie uzyskuje wymiar rzeczywisty – zadaniowa opieka na zwierzęciem jest szkołą skuteczności i wytrwałości.

Wyższa Szkoła Bankowa

Projekt jest realizowany przez Fundację Centaurus, prowadzącą największy w Europie azyl dla koni, osiołków i kuców. Jesteśmy organizacją, której misja nie sprowadza się do opieki na bezdomnymi czy maltretowanym zwierzętami, ale także – a może przede wszystkim – kładziemy nacisk na rozwijanie społecznej empatii wobec zwierząt i przyrody. Przez wzbudzenie ekologicznej wrażliwości możemy sprawić, że nauczymy się współistnieć z braćmi mniejszymi bez cywilizacyjnego cynizmu i brutalności.

Ideę projektu doskonale wyraża Saint Antoine de Saint-Exupéry: Jesteśmy opowiedziani za to, co oswoiliśmy.
Celem kluczowym kampanii edukacyjnej jest wyzwalanie w młodzieży poczucia indywidualnej mocy sprawczej, by sami rozumieli, że mają wpływ na kształt świata, a tylko wtedy będą naprawdę mogli wziąć na siebie odpowiedzialność i podjąć wspólnie wyzwanie przyszłości.

Projekt opiera się na zasadzie wirtualnej adopcji jednego ze zwierząt z Folwarku Zwierzęcego w Szczedrzykowicach. Grupa (np. klasa) pod opieką merytoryczną wykładowców Wyższej Szkoły Bankowej i działaczy Fundacji Centaurus organizuje się formalnie w Mini-Fundację i w ciągu 5-6 miesięcy realizuje plan pomocowy dla wybranego zwierzaka. Dzięki temu uczniowie poznają w praktyce mechanizmy działania organizacji pozarządowych, uczą się współdziałania i odpowiedzialności, kompetencji organizacyjnych i kreatywności, realizując jednocześnie cel konkretny i mierzalny. Wychowanie obywatelskie uzyskuje wymiar rzeczywisty – zadaniowa opieka na zwierzęciem jest szkołą skuteczności i wytrwałości.

Program:
1. Rzeczywistość: Potrzeby.

Zajęcia odbywają się w Folwarku Zwierzęcym w Szczedrzykowicach k. Polkowic.
Podczas wizyty uczniowie mają możliwość obserwacji codzienności w organizacji, zajmującej się niesieniem pomocy zwierzętom, poznają zasady funkcjonowania azylu, poznają pracowników i działaczy, zaznajamiają się z ocalonymi zwierzakami, ich dziejami i problemami (1 godz.).
Mają możność poznania smaku pracy fizycznej podczas czyszczenia boksów i pracach porządkowych na folwarku. Zasadą współdziałania jest podział obowiązków pomiędzy członków grupy – ustalenie zadań i harmonogramu prac pod opieką stajennych i innych pracowników (1 godz.).
Zajęcia kończy wybór podopiecznego i narada nad sposobami realizacji adopcji wirtualnej, jako reakcji na potrzeby zwierząt. Powstaje „fundusz założycielski” Mini-Centaurusa (1 godz.).

2. Fundacja: Reakcja.

Szkolenie (Wyższa Szkoła Bankowa) to zajęcia wykładowe, na których uczniowie zapoznają się z formalnościami, związanymi z założeniem i funkcjonowaniem fundacji jako przykładu organizacji pozarządowej. (1godz.)
W grupach ćwiczeniowych powstaje statut Mini-Centarusa. (1 godz.)

3. Mini-Centaurus: Plan działania.

Konsultacje w szkole pod opieką merytoryczną działaczy Fundacji Centaurus (1 godz.).

4. Jesteśmy odpowiedzialni… (o mądrej miłości i prawach zwierząt): Debata.

Spotkanie międzyszkolne Mini-Centaurusów, moderowane przez wykładowców z Wyższej Szkoły Bankowej i rzecznika praw zwierząt. (2 godz.)
 
5. Gramy dla zwierząt: Kampania.

Akcja szkolna mini-fundacji pod opieką działaczy Fundacji Centaurus.

6. Gramy dla zwierząt: Razem.

Udział w ogólnopolskiej kampanii Fundacji Centaurus na przełomie maja i czerwca 2017 roku.
 
 
Integralną częścią projektu jest stałe prowadzenie kwesty pieniężnej i/lub rzeczowej na rzecz konkretnego zwierzęcia, pozwalające realizować całkowitą lub częściową adopcję wirtualną.

Fundacja Centaurus dostarcza niezbędne do realizacji projektu narzędzia (np. karty projektu, karty zadań) i materiały promocyjne, służy pomocą przy rozwiązywaniu problemów bieżących, prowadzi monitoring i stałe konsultacje dla uczestników projektu.

Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy i pomysły.